Miesten joukkueen otteluraportti: Saints jatkaa edelleen voittojen tiellä 

Lauantaina 20.7. Tampereen Pyynikillä pelatusta miesten 1-divisioonan ottelusta saatiin kunnon jännitysnäytelmä. Saints ja vierasjoukkue ECG takoivat taululle kilpaa pisteitä ja johtajan paikka vaihtui tiuhaan.

Ottelu alkaa ECG:n hyökkäysvuorolla ja helsinkiläiset etenivät odotetusti pelinrakentaja Shay Netterin varmoilla heitoilla aina maalialueen tuntumaan. Muutaman jaardin päästä Tamperelaisten maalialueelta Netter ottikin jalat itse alleen ja teki ottelun avausmaalin. ECG hämäsi potkaisevansa lisäpisteen, mutta juoksikin pallon maalialueelle, joten tilanne vieraille ensimmäisen hyökkäysvuoron päätteeksi 0-8. 

Tamperelaiset etenevät hyökkäysvuorollaan niin heittäen kuin juosten ja tulosta syntyy kun pelinrakentaja Jessie Robbins Jr löytää pitkällä ja tarkalla heitolla maalialueen nurkasta Dajon Newellin joka koppaa pallon varmasti kiinni. Otto Laineen potkaisema lisäpiste onnistuu joten ottelua jatketaan tilanteessa 7-8.

Ottelu jatkuu tasaisena ja ECG saa ryöstettyä pallon Saintsilta hienolla syötönkatkolla, mutta Tamperelaisten puolustus pitää pintansa eikä päästä Helsinkiläisiä omalle maalialueelleen. Saintsin seuraavalla hyökkäysvuorolla Robbins Jr juoksee pallon maaliin ja lisäpistepotkun onnistuessa tilanne kotijoukkueelle 14-8.

Omalla hyökkäysvuorollaan ECG lähestyy varmasti Saintsin maalia ja lopulta nähdäänkin hieman erikoinen maalisuoritus kun Saintsin puolustaja blokkaa Netterin heiton, mutta pallo kimpoaa ECG:n laitahyökkääjän käsiin josta hän juoksee maaliin. Lisäpistepotku onnistuu joten vierasjoukkue siirtyy taas johtoon 14-15.

Sitten nähdäänkin loistavaa erikoisjoukkuepelaamista kotijoukkueelta kun Saintsin palauttaja Raafael Uotila juoksee saman tien ECG:n potkaiseman aloituspotkun suoraan maaliin asti. Otto Laineen lisäpistepotku on taas onnistunut joten jälleen johtaja vaihtuu tilanteessa 21-15. ECG onnistuu vielä ennen puoliaikaa murtautumaan Saintsin maalialueelle joten puoliajalle mennään vierasjoukkueen johtaessa 21-22.

Peli jatkuu äärimmäisen tasaisena samoissa lukemissa aina viimeiselle neljännekselle asti. Vaikka Dajon Newell välissä koppaakin taas pitkän heiton maalialueella niin maali hylätään hyökkäyksen rangaistuksen vuoksi. Myös kotijoukkueen puolustuksen Riku Haukka pääsee liekkipipon makuun napatessaan Netterin heitosta syötönkatkon.

Viimeisellä neljänneksellä Robbins Jr juoksee pallon kanssa maaliin ja Saints lähtee kokeilemaan lisäpisteyritystä pelaten. Robbins Jr heittää ja Jere Tuhkanen nappaa pallon maalialueella kahden pisteen arvoisesti joten kotijoukkue ottaa taas johdon itselleen lukemin 29-22. ECG tulee vielä tasoihin keskushyökkääjä Arttu Blomqvistin upealla pitkällä juoksupelillä ja kun lisäpistepotku onnistuu on tulostaululla kutkuttavat 29-29 lukemat ja pelikellossa muutamia minuutteja aikaa.

Saints tekee ottelun viime hetkillä maalin kun Robbins Jr juoksee itse pallon vastustajan maalialueelle, lisäpistepotku epäonnistuu joten kotijoukkue menee pelissä taas johtoon lukemin 35-29. Vierasjoukkueelle jää muutamaan yritykseen vielä aikaa tasoittaa ottelu tai mennä johtoon mutta Saintsin puolustus pitää pintansa kovassa paikassa, joten ottelu päättyy kotijoukkueen hyväksi. Ihan viime hetkille saadaan vielä kotijoukkueen toimesta loistava yksilösuoritus kun puolustuksen Matias Lehtiö nappaa ECG:n pudottaman pallon ja palauttaa sen aina maalialueelle saakka. Joten ottelu päättyy lukemiin 41-29.

Päävalmentaja Hannes Mattilan kommentit pelistä: “Voitto oli aikamoisen työn takana tänään. Vastustaja oli parantanut otteitaan edellisestä kohtaamisesta ja meidän oma suoritus oli hyvin ailahtelevaa. Pelissä oli kuitenkin hyviä suorituksia ja olen tyytyväinen pelaajien loppuun asti pelaamiseen!”

Saintsin runkosarja huipentuu ensi perjantaina 26.7. pelattavaan kotipeliin jolloin vieraaksi Pyynikille saapuu rakas vastustaja Pirkanmaalta, Pirkkala Spartans.

Kuva: Tytti Martikainen